داشته ,انجام ,موفق ,شرایط ,بنیانگذار ,تمام ,داشته باشید ,برای رسیدن ,بنیانگذار alibaba ,رهبر باید ,داشته باشد

۳۰ درس زندگی از بنیانگذار ALibaba-بخش اول

آیا تا به حال زمانی که پیشرفت کاری و یا وضعیت مالی خود را مورد بررسی قرار داده‌اید، احساس دلسردی کرده‌اید؟ «جک ما»، میلیاردر چینی و بنیانگذار سایت Alibaba چند نکته برای مشاوره به شما بیان می کند. «ما»، یک کارآفرین اینترنتی چینی است که نخستین تلاش بزرگ خود را در مواجهه با سختی ها و یا انتقادهای اطراف خود انجام داده است. او «مرد سال ۲۰۱۳»، «Financial Times» شد و به طور گسترده‌ای به عنوان «نمادی از روحیه ی کارآفرینی چینی» شناخته می‌شود. در حالی که او ممکن است مورد قبول خیلی از افراد نباشد، اما نمی‌توان انکار کرد که دیدگاه او به عنوان یک دیدگاه موفق، ثابت شده است. آیا آماده‌اید رویکرد ما را با مدیریت منابع حرفه‌ای و مالی خود ترکیب کنید؟ آن نکاتی را که بیشتر به درد شما می‌خورد یادداشت کنید و بر روی کامپیوتر خود، در کیف پولتان و یا در هر محل دیگری که مرتباً آن را می‌بینید، قرار دهید. با «جک ما» می‌توانید موفقیت‌های زیادی به‌دست آوردید.

۱- نگاه گسترده‌ای به فرصت‌ها داشته باشید

«جک ما» کسانی را که اغلب کوته‌ نظرانه به فرصت‌ها می‌نگرند، شکست‌خورده می‌داند. به چشم‌اندازهای حرفه‌ای و مالی با یک لنز گسترده بنگرید و تمام امکانات را در نظر بگیرید. سپس، زیر هر سنگ، هر گوشه و مخفیگاهی را برای به دست آوردن فرصت‌های بالقوه حفاری کنید. در واقع این جمله بدان منظور است که برای رسیدن به موفقیت از هر تلاشی کمک بگیرید.

۲- با هر فرصتی به عنوان یک درب باز رفتار کنید

هیچ شانسی بیش از حد کوچک، بیش از حد بی اهمیت و یا پست نیست. هر شانسی که در مسیر شما قرار گرفت، شاید دری به سوی موفقیت باشد. پس با تمام قدرت بر روی این شانس جدید فکر کنید و با تمام قلب خود روی این فرصت کار کنید. هر چیزی که لازم است را در نظر خود بیاورید. اگر می‌خواهید به نتایج بزرگ برسید، هیچ فرصتی را کوچک در نظر نگیرید.

۳- به دنبال درک باشید

هم از موقعیت فعلی خود و هم از موقعیتی که آرزویتان است، درکی داشته باشید. از خود سوالات زیر را بپرسید و به جواب های قاطعانه و کاملاً شفاف آن فکر کنید. دقیقا، برای چه کار می‌کنید؟ چرا؟ برای رسیدن به جایی که می‌خواهید، چه کاری باید انجام دهید؟

۴- در کمال دقت، به سرعت عمل کنید

گاهی اوقات، مسابقه سریع پیش می‌رود. در این حالت ممکن است که افراد منافع خود را از دست بدهند. با این حال، «موفق» بودن به این معنی است که بعد از مسابقه، نهایت تلاش خود را کرده باشید، به گونه ای که از آن سریع تر نمی توانستید بدوید و از همه مهم تر این که سالم نیز برگردید نه این که در تمام ساعات فقط سریع بدوید و به بدن خود توجه نکنید. هم‌چنین سریع اقدام کردن می‌تواند به این معنا باشد زمانی که یک فرصت خودش را نشان می‌دهد، شما به عنوان اولین نفر عمل کنید و به سمت موفقیت بدوید.

۵- فراتر از شرایط خود را ببینید

مهم نیست که وضعیت حال حاضر شما چیست، چگونه و در چه جایی بزرگ شده اید و یا چه قدر احساس کمبود آموزش می‌کنید، شما می‌توانید در تلاش خود موفق شوید. این روح بردباری و سرسختی است که مهم‌تر از شکل شروع شما است. پایبند شرایط خود نباشید و کمی فراتر از آن پیش روید.

۶- وارد رویایتان شوید

به عنوان یک دوراندیش این کار شماست که آرزویتان به یک فکر تبدیل شود. بر هدف خود تمرکز کنید، در جهت آن کار کنید و هرگز اجازه ندهید که از دستتان خارج شود.

۷- شجاع باشید

«جک ما»، یک گروه بسیار موفق در زمینه ی کسب و کار اینترنتی به نام گروه «علی‌بابا»، را راه‌اندازی کرد. او این کار را در برابر بازخورد اخطارآمیز منتقدانش انجام داد. شما نیز باید در زندگی، جسور باشید و در پی برآوردن رویای خود تلاش کنید. بدون شک زمان آن به سرعت فرا می‌رسد.

۸- در جوانی شانس خود را به دست آورید

«جک ما» می‌گوید: “اگر شما در سن ۳۵ سالگی پولدار نیستید، پس فرصت جوانی خود را هدر داده‌اید. در سال‌های جوانی باید با انرژی و تخیل خود، برای رسیدن به رویاهایتان بجنگید و بر روی رسیدن به آن ها سرمایه‌گذاری کنید.”

۹- تیم خود را به سوی یک هدف مشترک، متحد کنید

وقتی تیم کاری شما با یک روش تعلیم ندیده باشند و با هم در راه رسیدن به هدف متحد نباشند، موفق نخواهید شد. «جک ما» تخمین می‌زند که ۳۰ درصد از کارکنان شما، همیشه با شما اختلاف نظر خواهند داشت. با این حال آن ها را به دنبال یک ایده، علت و یا ماموریت جدید متحد کنید. این گونه می‌توانید قدرت تیم را مهار کنید.

۱۰- قدرت درک تغییر شرایط را داشته باشید

به یاد داشته باشید که ترویج ایده‌ها، مهارت‌ها و رویکردها در بین افراد مورد اعتماد شما، بسیار ارزش دارد. پس هنگامی که شما رهبری گروه را در زمان های خاص به افرادی که ایده ی جدیدی دارند می دهید، رهبری آن ها تداوم موفقیت در ماموریت و یا ایده را تضمین خواهد کرد.

۱۱- افرادی با مهارت های فنی بهتر از خودتان را استخدام کنید

اگر رئیس یک مجموعه، مهارت‌های فنی را بهتر از کارکنان خود بداند، پس افراد اشتباهی را استخدام کرده است. کارگران باید همیشه کارشناس فنی باشند. آن ها را استخدام کنید، آن ها را توانمند کنید و اجازه دهید تا شغل خود را با استقلال انجام دهند. این گونه، آن ها بهتر از شما کار را انجام می‌دهند.

۱۲- با بصیرت، سرسختی و ثبات رهبری کنید

مهارت‌های حیاتی که برای رهبری موفق هر شرکت وجود دارد، عبارتند از: بصیرت، سرسختی و ثبات. رهبر باید بصیرت داشته باشد، قادر باشد فرصت‌هایی را که دیگران نمی‌بینند، ببیند و قبل از دیگران از چالش‌ها آگاهی پیدا کند. رهبر باید محکم و قاطع باشد. یعنی هنگامی که یک فرد با بحران رو به رو می شود، مصمم باشند و زود تسلیم نشوند. رهبر باید ثبات داشته باشد و برای رسیدن به آن چه مورد نیاز است، توانایی دست و پنجه نرم کردن و انجام دادن کارها را قبل از دیگران داشته باشد.

۱۳- پشتکار داشته باشید

دوران سخت خواهد آمد. ممکن است چالش در همه جا و حتی در حین آغاز کار، وجود داشته باشد. آن بصیرت آغازین را در ذهنتان داشته باشید و آن را همیشه نگه دارید. از آن مانند یک فانوس دریایی در آب، استفاده کنید. بدون تردید اقدامات شما در انجام یک کار، برای دیگران الهام بخش است.

۱۴- نگرش، از قابلیت مهم‌تر است

این نگرش شما است که منزلت شما را مشخص می‌کند. رهبران موفق چه در زمان سختی و چه در زمان آسانی، آرام و با اعتماد به نفس باقی می‌مانند. در ماموریت خود مطمئن هستند و بر نتیجه ی نهایی و هدف خود تمرکز دارند.

۱۵- درک تصمیم گیری ها، از قابلیت مهم‌تر است

موفق‌ ترین رهبران، همیشه باهوش‌ ترین و یا شایسته‌ ترین آن ها روی کاغذ نیستند. آن ها خود را با کارشناسان بسیار توانا احاطه کرده اند. آن ها کارشناسان را به عنوان یک ورودی قلمداد می‌کنند و تصمیمات روشن می‌گیرند. تصمیماتی که شما می‌گیرید، باعث پیشرفتتان می‌شود و تلاشتان شما را یک گام به جلو می‌برد، نه چگونگی شرایط شما برای حرکت از گوشه‌ای به گوشه دیگر.

۳۰ درس زندگی از بنیانگذار ALIBABA-بخش دوم

برگرفته از سایت http://magly.ir/

منبع اصلی مطلب : روانشناسی، مدیریت و کارآفرینی
برچسب ها : داشته ,انجام ,موفق ,شرایط ,بنیانگذار ,تمام ,داشته باشید ,برای رسیدن ,بنیانگذار alibaba ,رهبر باید ,داشته باشد
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : ۳۰ درس زندگی از بنیانگذار ALibaba-بخش اول